Členská exkurze České společnosti ornitologické. Termín 4. - 6. 7. 2025. Rezervováno 15 ze 45 osob
Ptačí park Malá Lipová
Soukromá nevládní rezervace, zaměřená na ochranu ptáků v malé pískovně u Žeravic u Přerova, kterou zřídila Česká společnost ornitologická. Hlavním důvodem ochrany je hnízdění břehulí říčních, kterých tu hnízdí asi 30 párů (údaj z roku 2023), a vlh pestrých s asi 40 hnízdícími páry. Dále se tu vyskytují např. slavík obecný, vrabec polní či pěnice hnědokřídlá. Rezervace byla založena v roce 2021, kdy Česká společnost ornitologická vykoupila od města Přerov pozemek pískovny, kde plánuje vybudovat infrastrukturu pro návštěvníky a pozorovatele ptáků.
„Osecká“ Bečva
Řeka Bečva je největším levostranným přítokem řeky Moravy. Je poslední větší štěrkonosnou řekou, na jejímž toku není vybudována přehrada. Navštívíme její část u Oseku nad Bečvou, kde její tok ještě stále přirozeně meandruje, stromy jsou volně popadané do vody, kde se nacházejí rozsáhlé štěrkové lavice, a vyskytuje množství vzácných živočichů. V stržených březích si svá hnízda budují břehule říční, vlhy pestré i ledňáček říční. Na štěrkových náplavách se můžeme setkat s pisíkem obecným či kulíkem říčním.
ORNIS
Výzkumná ornitologická stanice Moravského ornitologického spolku (MOS) v Přerově začala být budována v roce 1937. Rekonstrukce byla dokončena v listopadu 2023 a 2. 12. 2023 se Ornitologická stanice znovu otevřela veřejnosti. Nová expozice Ptáci Česka představuje návštěvníkům 365 ptačích druhů s výskytem v ČR tak, jak je můžeme v přírodě pozorovat – pokud jsou v rámci jednoho druhu jedinci různě zbarveni během roku, nebo jsou rozdíly ve velikosti a zbarvení mezi pohlavími a dospívajícími ptáky, snažíme se vystavit všechny tyto varianty. Celkem je zde k vidění 593 exponátů, u 248 druhů jsou vystavena také vejce. Od dubna do října je nabídka ORNIS obohacena o sezónní výstavu na přírodovědné téma. ORNIS je samozřejmě také vědeckým pracovištěm. Nejdůležitější službou je ale záchranná stanice pro zraněné živočichy z volné přírody.
Přírodní park Záhlinické rybníky
je soustava čtyř rybníků, nacházejí se na středním toku Moravy v Hornomoravském úvalu u ústí Rusavy do Moravy. Rybníky byly budovány již od 14. století. V 18. století byly rybníky vysušeny a přeměněny na pastviny. Byly obnoveny až v letech 1953 – 1981. Kromě samotných rybníků zahrnuje i starý dubový porost Zámeček táhnoucí se od rybníků západně až ke Kroměříži. Další částí parku je Filena, lužní les četnými tůněmi a podmáčenými loukami. Další zajímavostí je přírodní rezervace Zámeček se starým dubovým porostem. Jde o významné stanoviště a hnízdiště vodních a tažných ptáků. Zdejší krajina připomíná svou malebností Jižní Čechy. Všechny Velké rybníky jsou protkány a rozčleněny na více vodních ploch rozsáhlou sítí hrází. Záhlinické rybníky jsou nejvýznamnější ornitologickou lokalitou na střední Moravě. Ornitofauna území je velmi pestrá a početná, je to způsobeno mozaikou různých typů biotopů. Stálými obyvateli je více jak 120 druhů zástupců z ptačí říše. Mezi nejvýznamnější hnízdící druhy patří čejka chocholatá, bekasína otavní, vodouš rudonohý, kulík říční, kvakoš noční, bukáček malý, kachna divoká, potápka malá, lyska černá, slípka zelenonohá, husa velká, bukač velký, rákosník velký, luňák hnědý, včelojed lesní a moták pochop, polák chocholačka, polák velký, potápka roháč, potápka malá. Z nedalekých hnízdišť sem zaletují volavky popelavé, orel mořský nebo čáp bílý.
Program připraven ve spolupráci s Českou společností ornitologickou.
PROGRAM ZÁJEZDU:
1. den – příjezd do Přerova po vlastní ose, ubytování.
2. den – ráno přejezd busem k Malé Lipové na ornitologická pozorování, odpoledne přejezd Oseckou Bečvu - nádherně meandrující řeka s hnízdícími břehulemi a vlhami, ledňáčkem, pisíkem. Ornitologická pozorování. Večer návštěva ornitologické stanice ORNIS v Přerově.
3. den – ráno návštěva Záhlinických rybníků, ornitologická pozorování. Odpoledne příjezd do Přerova (tak aby navazovalo optimální spojení do Prahy a na další místa), rozjezd účastníků po vlastní ose.
Program zvolíme podle počasí, aktuálního výskytu ptáků a nálady zúčastněných.
Průvodce: Josef Chytil – je ornitolog dlouhodobě aktivní v oblasti ochrany životního prostředí a muzejnictví. Celoživotní výzkum zasvětil ochraně ptáků a mokřadních biotopů. Je dlouholetým členem České společnosti ornitologické a výboru Moravského ornitologického spolku. Profesně působil na Agentuře ochrany přírody a krajiny a jako vedoucí Ornitologické stanice v Přerově (ORNIS), kde se významně zasloužil o moderní rekonstrukci budovy s novou expozicí Ptáci Česka.
Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.
V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!