Birdwatching
Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Zájezd do země Inků zaměřený na přírodu i kulturu - 4. - 24. 10. 2025

Peru je zemí s úžasně rozmanitou přírodou, lze zde navštívit Andské velikány a rozlehlé přímořské pouště, guánové ostrovy, horský mlžný prales i rozlehlý nížinný prales. K tomu všemu jsou zde úchvatné památky z Incké říše. Vždyť mýtické Machu Picchu je jednou z nejznámějších památek západní polokoule. Peru je zemí zaslíbenou pro ornitology, žije zde 1 916 druhů ptáků, z toho 119 endemitů. Naším hlavním cílem je ukázat Vám co nejvíce z rozmanité přírody Peru, a především domovinu rozmanitých druhů ptactva – národní park Manu. Největším zdejším lákadlem je návštěva jílových lizů – collpas. Právě zde můžete vidět obrovské množství nádherných druhů papoušků.

Čeká nás i bohatý kulturní program. Prohlídka hlavního města Limy, poznáte koloniální skvost město Cuzco, bájné incké město Machu Picchu.

PROGRAM:

1. den Let z Vídně/Prahy do Limy

2. den Přílet do Limy, navazující přelet do Cuzca, ubytování a volný čas na hotelu. Cusco je bývalé hlavní město Incké říše, nachází se v nadmořské výšce 3 400 metrů v andských horách a je známé svými historickými památkami a fascinující inckou architekturou. Město je vstupní branou k světoznámým ruinám Machu Picchu a je bohaté na koloniální stavby, které byly postaveny na základech původních inckých zdí. Náměstí je obklopeno nádhernými koloniálními budovami s arkádami, včetně Katedrály Nanebevzetí Panny Marie a kostela La Compañía de Jesús. Je také kulturním centrem s mnoha tradičními festivaly, trhy a místními řemesly.

3. den Po snídani vyrazíme mikrobusem z Cusca.  Zastávka v krásném koloniálním městečku Paucartambo, kde navštívíme zajímavé muzeum. Po cestě oběd. Pokračovat budeme do horského mlžného pralesa. Žije zde velké množství andských druhů jako medvěd brýlatý, chápan vlnatý, skalňáci andští, mnoho druhů orchidejí, bromélií, tilandsií nebo kapradin. Nocleh v Orquídeas de San Pedro Lodge.

4. den San Pedro V brzkých ranních hodinách posnídáme a vydáme se pozorovat peruánské národní ptáky – skalňáky andské. Samečci jsou sytě červenooranžoví, na tokaništi předvádí svoje chocholky, ukazují je a předvádí se nenápadným samičkám. Ty si vybírají nejhezčí samečky. Celé představení doprovází hlasitými projevy, a když se slunce objeví nad horizontem tak tento úžasný přírodní jev končí. Pozorováním pralesa strávíme celý den. Možná uvidíme také lesňáka bělouchého, drozdovce andského, sojku zelenavou, arassari modroprsého, pipulku bolivijskou a několik druhů tangar. Nocovat a večeřet budeme v ecolodgi Orquídeas de San Pedro Lodge v horském mlžném pralese.

5. den Sand Pedro Vstaneme velmi brzy, abychom opět mohli sledovat skalňáky andské. Tento den vyplníme pozorováním přírody mlžného horského pralesa, který je charakteristický neproniknutelným porostem se spoustou plavuní, kapradin a stromů porostenými epifyty. Druhohorní charakter mu dodávají pravěké stromové kapradiny. Vyskytuje se zde množství atraktivních kolibříků, tangar, tyranů, tukanů a legendární motmot.  Z papoušků zde žijí ary horské, amazoňani vojenští, amazonci růžohlaví a několik druhů arating. Po snídani pojedeme dolů po směru řeky mezi vodopády a kaňony směrem do města Pilcopata. A budeme klesat ze San Pedro (1700 m.n.m.) do Pilcopaty (700 m.n.m.). Zde máte možnost volby programu. První varianta je rafting. Na raftech sjedeme po řece Koshhnipata do vesničky Atalaya. Cestou je nádherný výhled na Koneq kaňon. Druhá možnost je pozorování hejn ar a arating, která jsou typická pro tuto oblast přechodného typu pralesa. Poté busem do přístavu Atalaya, kde se setkáme s raftaři. Nalodíme se na loď a poplujeme dolů po řece Alto Madre de Dios. Po cca 40 minutách připlujeme do Erica Lodge. Také budeme mít možnost noční procházky, při které můžeme zahlédnout hmyz a obojživelníky. Večeře a nocleh v Erika lodge.

6. den Erika Lodge-Hummingbird Lodge. Po probuzení navštívíme první collpu, kterou navštěvují především malé druhy ar (ara malý, horský, rudobřichý) aratingy a tiriky. Po snídani opustíme ecolodge, nalodíme se na naše kanoe a pojedeme dolů po řece Alto Madre de Dios do Boca Manu. Během plavby uvidíme ptáky mnoha druhů – volavky, lelky, tukany, tangary, ledňáčky a vlaštovky, nejnápadnější jsou přelétající páry ar nebo hejna arating. Strom Ceiba, jeden z největších a nejstarších rostlinných druhů Amazonie i celého světa. Večer doplujeme do další ecolodge. Po večeři je možnost na krátkého nočního pozorování ptactva.

7. den Hummingbird Lodge/přísně chráněná zóna parku Manu (vstup jen na speciální povolení) jezero Salvator. Vstaneme velmi brzy. Posnídáme a budeme pokračovat nahoru po řece Manu. Po 4 hodinách se dostaneme do srdce rezervace k jezeru Salvador, kde se vyskytují vzácné vydry obrovské, kajmani a spousta opic a ptáků včetně hoacinů nebo endemické kotingy černolící. Vydry obrovské a další živočichy budeme pozorovat z pomalu plovoucího katamaránu. Navštívíme jezero Otorongo a vyhlídkovou věž 15 m vysokou, která nám umožní výhled na okolní prales. Večer se ubytujeme v ekolodge u jezera Salvador. Večeře.  Máme možnost nočního pozorování v džungli. Nocleh. 

8. den Jezero Salvador. Brzy ráno opět pozorování zvířat a ptáků v neporušeném pralese. Žije zde až 60 cm dlouhý vřešťan rezavý – největší jihoamerická opice s plně chápavým ocasem. Po snídani poplujeme na katamaránu po jezeře Salvador. Oběd. Odpoledne navštívíme jezero Otorongo. Zde žijí vodní želvy, kajmani, anakonda velká a spousta dalších plazů, obojživelníků a ryb. Na břehu je možno pozorovat nápadné hoaciny, ledňáčky, tyrany, vlaštovky a další ptactvo. Využijeme rozhlednu, ze které budeme pozorovat život v nejvyšších korunách stromů i dění na jezeře. Podle počasí noční pozorování živočichů, především hmyzu, obojživelníků, kajmanů a dalších. Večer návrat do kempu, večeře a nocleh.

9. den Jezero Salvador/Blanquillo Lodge. Opět brzy ráno vstaneme, vydáme se na procházku a poté katamaránem prozkoumáme jezero Salvador. Pokusíme se spatřit rodiny obrovských vyder ohroženého druhu, které můžeme pozorovat při lovu, hře nebo plavání. Můžeme také pozorovat kajmana brýlového i černého, hoacina nebo želvy tereky a zajímavou okolní flóru. Ohromí nás obrovské ceiby, barevní motýli a zvědavé opice – kotulové a malpy, chápani, veverky, a snad i lenochod. Po snídani poplujeme po řece Manu. Budeme pozorně sledovat, jestli zahlédneme pekari (místní divoká prasata), želvy, ptáky a možná i jaguára. Odpoledne dorazíme do "Lodge Blanquillo", a pokud nám zbude čas, navštívíme věž Camungo.

10. den Blanquillo Lodge – cesta do Cusca. Brzo ráno nás naše loď doveze k jílovému lizu, který navštěvují velké druhy ar – hlavnímu magnetu celé cesty. Ze skryté pozorovatelny můžeme fotografovat a natáčet toto unikátní ptačí představení. Jednotlivé druhy mají určené pořadí ve kterém přilétají. První přilétají amazoňani pomoučení a amazonci modrohlaví a zlatouší, poté přilétá nejpestřejší papoušek oblasti ara zelenokřídlý, jako poslední přilétávají drobné zelené tiriky. Ptáci sem přilétají v tomto období každodenně, s výjimkou deštivých dnů. Po snídani opustíme Blanquillo a vydáme se na cestu přes město Colorado. Poplujeme po řece Madre de Dios. Odpoledne přestoupíme do mikrobusu, který nás přepraví do Puerto Carlos, odkud přejedeme přes řeku Inambari. Po cestě do Cuzca navštívíme zahradu kolibříků Mirador Pico de Hoz, kde budeme pozorovat různé druhy kolibříků, tukany a další živočichy. Večer příjezd do Cuzca.

11.den Cusco. Prohlídka města, Sacsayhuaman.

Cuzco - (hlavní město bývalé říše Inků) – nejdéle nepřetržitě obydlené město na kontinentě. Množství koloniálních chrámů, které jsou postaveny na základech inckých staveb. Je v nadmořské výšce přes 3300 m. V předkolumbovském období bylo centrem Incké říše a dodnes bývá označováno za historické hlavní město Peru. 

Sacsayhuaman je bývalá incká pevnost, která střežila město. Do dnešních dnů se zachovaly tři obrovské obranné klikaté hradby a několik základů různých staveb.

12. den Machu Picchu – město postavené z bílé žuly je zasazeno mezi dvěma špičatými vrcholky, které tvoří jakési terasovité sedlo. Tmavě-zelené kopce, jež vyrůstají z hlubokých údolí řeky Urubamby a jejích nesčetných přítoků, a vzdálené ledovce, jejichž krásu překonává snad jen nekonečná obloha nad jejich zasněženými čepicemi, společně vytvářejí neuvěřitelně dramatickou kulisu největšímu skvostu incké architektury. Návrat a nocleh v Cuscu

13. den Budeme projíždět náhorní plošinou Plateau of Collao. Po cestě uděláme zastávku ve městě Ayaviri. Důležité textilní centrum a významné tržiště zvířat.  Navštívíme impozantní chrám Kalasaya a ruiny starobylé kultury Pucara. Další zastávka po cestě bude v Ranqchi. Zde uvidíme svatyni Inků, která byla postavena Inkou Pachacutec a zasvěcená největšímu z bohů Wiracocha. Budeme pokračovat přes ranč La Raya, kde chovají lamy vikuňa. Mineme krásné jezero Wacarpay. Ve městě Andahuaylillas zastavíme a navštívíme kostel San Pedro de Andahuaylillas známé jako Sixtinská kaple Ameriky. Oběd budeme mít ve venkovské restauraci formou bufetu. Ochutnáme typická místní jídla. Příjezd do města Puno, které leží na břehu jezera Titicaca. Nocleh v hotelu v Puno.

14.den Po snídani brzký odjezd turistickou lodí na exkurzi po jezeře Titicaca – nejvýše položené jezero s lodní dopravou na světě, největší jihoamerické jezero a zároveň největší světové jezero ve výšce nad 2000. Ve zdejší nadmořské výšce je vzduch neobyčejně čistý a sluneční světlo zaplavující vysoko položené velké Altiplano se jiskřivě odráží od hladiny hlubokých vod jezera. Obzor se zdá nekonečný a s drsnými pozemskými tóny celé scenérie kontrastují rozpadající se koloniální kostely a starověké pohřební věže roztroušené po březích. Pojedeme na plovoucí ostrovy Los

Uros, kde si místní obyvatelé staví z rákosí nejen domy a lodě, ale také rákosí – hlavně v případě žaludečních problémů i jedí. Budeme pokračovat na ostrov Taquile, kde ostrované Quechua.  Žijí stále v duchu svých původních tradic a nosí své barevné tradiční oblečení. Vyjdeme 567 kamenných schodů do města Taquile. Odpočineme si a poobědváme. Odpoledne pojedeme zpět do Puna. Volný večer. Nocleh.

15. den Po snídani šestihodinový přejezd do Chivay Valley. Údolí nabízí překrásné scenérie, malá městečka a krásnou lagunu Lagunillas. Můžeme vidět plameňáky a spoustu andských ptáků. Uvidíme pohřební věže Inků Sillustani. Oběd. Přejezd do soutěsky kondorů – Colca Canyon – jeden z nejkrásnějších přírodních klenotů v celém Peru. Kaňon má hloubku 3191 m a je nejhlubším na světě. Colca Canyon je takřka dvakrát větší než arizonský Velký kaňon (Grand Canyon). Zde budeme pozorovat majestátní kondory andské. Odpoledne návštěva tržnice a poté fakultativně koupání v termálních pramenech La Calera nebo pozorování ptactva. Nocleh v Chivay.

16. den Brzo ráno pozorování kondorů andských v Colca Canyonu, pozorování viskačí a aymar citronových. Po cestě zpět navštívíme koloniální města a kostely Yanque, Coporaque, Achoma a Maca. Po obědě odjezd do města Arequipa. Během čtyřhodinové cesty uvidíme nádherné výhledy na solná jezera s plameňáky, stáda vikuní a kroužící kondory. Nocleh v hotelu v Arequipa.

17. den Arequipa – díky svému podnebí a poloze je Arequipa známá jako vůbec nejpříjemnější a nejmalebnější město v Peru.  Město založil sám Pizarro a jeho první název měl znít Villa Hermosa neboli „Nádherné město“. Většina staveb je postavena z vulkanického sillaru, vytěženého v okolních horách. Všechny koloniální budovy jsou obklopený vysokou tlustou zdí. Navštívíme klášter svaté Cataliny. Noční přejezd busem směr Nasca.

18. den Ranní příjezd na letiště v Nazce. Fakultativně 30minutový vyhlídkový let nad slavné nazkazské obrazce zvířat vytvořených v poušti. Obrazce jsou součástí Světového dědictví UNESCO. Odpoledne navštívíme unikátní místo uprostřed písečných dun oázu Huacachina. Nocleh v městě Ica.

19. den Přejezd do Paracas – pouštní rezervace na pobřeží. Paracas znamená v kečuánštině „pršící písek“. Rezervace pokrývá 335 m2 pampy. Červené útesy spolu se žlutou barvou pouště a azurovým mořem vytváří nádherné scenérie. Na pobřeží žije množství bahňáků a také kondorů, kteří zde sbírají vyplavené mořské tvory. Přejezd na exkurzi na Ballestas – guánové ostrovy. Studený Humboldtův proud, kde zde přivádí živiny z antarktické oblasti a tím vytváří nejproduktivnější potravní mořský řetězec na světě. Obrovské množství ryb je zdrojem potravy pro guánové ptačí společenstvo. Milionová hejna zde tvoří kormoráni, terejové, buřňáci, rybáci a rackové. Nejnápadnějšími obyvateli jsou tučňáci humboldtovi a nádherní pelikáni hnědí. Na uhynulých kusech se přiživují kondoři krocanovití. Pozorovací čluny se přiblíží na krátkou vzdálenost ke koloniím lachtanů hřivnatých. Při cestě uvidíme na pobřeží obrovský trojzubec, který měří 128 metrů. Čtyřhodinový přejezd busem do Limy. Nocleh v Limě.

20. den  Lima – v případě večerního odletu možnost navštívit Limu, transfer na letiště. Mezinárodní let do Evropy.

21. den Přílet do Vídně/Prahy.


TERMÍN:

  • 4. 10. – 24. 10. 2025

CENA:

  • 102.900,- Kč

First minute sleva:

  • -5.000,- Kč


Cena zájezdu zahrnuje:

  • osmidenní program v pralese s ornitologickým průvodcem a plnou penzí,

  • 5x nocleh v ecolodge s lůžkovinami, moskytiérami, sociální příslušenství společné, 2x nocleh v safari campsite (ecolodge v přísně chráněné oblasti) s lůžkovinami, moskytiérami, sociální příslušenství společné.)

  • Dopravu busem a lodí, rafting, vstupné do NP Manu.

  • Vnitrostátní přelet Lima – Cusco.

  • 10x ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelu *** se snídaní, 8x oběd.

  • Pojištění proti úpadku CK,

  • odletové taxy na vnitrostátní lety,

  • česky mluvící doprovod po celou dobu zájezdu,

  • všechny transfery na hotely, letiště,

  • lodní výlety a vstupy v rámci programu.

Fakultativní příplatky:

  • přelet nad plošinou Nazca: 115 USD,

  • vstupné termální prameny: 5 USD,

  • Sacsayhuman: 11 USD,

  • Cusco: 23 USD,

  • Cestovní pojištění UNION A90: 2.520 Kč,

  • UNION A 90 Pandemic (covid19): 2.940 Kč.

Cena zájezdu nezahrnuje:

  • mezinárodní letenku,

  • přesuny a vstupné do památek a ZOO mimo program (v rámci fakultativních programů),

  • prohlídka města Lima,

  • přístavní taxa Ballestas 5 USD – lze platit pouze na místě.

  • alkoholické nápoje,

  • nealkoholické nápoje mimo snídaní (během poznávací části mimo prales),

  • spropitné, extra služby.    

Letenka do Limy: letenka Vídeň/Praha – Lima a zpět se nyní (říjen 2024) pohybuje za cenu cca 25 000 - 30.000Kč vč. letištních tax (mimo Peru) S klienty jsme v kontaktu a po vzájemném odsouhlasení výhodnosti cen letenky rezervujeme.

Minimální počet osob pro uskutečnění zájezdu 8 osob.

Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!