Birdwatching
Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Fotografování pelikánů (Kerkini) a supů bělohlavých (Makedonie) - 5. - 11. únor 2019

Hlavními cíli této fotografické a přírodovědné výpravy jsou získání fotografií supů bělohlavých v prostředí makedonského pohoří Vitačevo a unikátních fotografií zblízka pózujících skupinek pelikánů kadeřavých s romantickým pozadím zasněžených hor. Jezero Kerkini je asi jediným místem v Evropě, kde lze takové fotografie pořídit. Jezero Kerkini leží na severu Řecka 80 km od Soluně. Jezero je umělého původu, jedná se tedy o přehradní nádrž. Řekové ji vybudovali v roce 1932 v místech mokřadů řeky Strumy. Hlavním důvodem bylo zadržování vody pro potřeby zemědělství v letních měsících. Tímto zásahem vytvořili unikátní ekosystém, který se stal opravdovým ptačím rájem. V roce 1980 byla přehrada rekonstruována a získala dnešní podobu. Vodní plocha kolísá od 54 do 72 km2. V zimě hladina klesá na minimum a na severní straně vznikají rozsáhlé obnažené plochy mělčin. V té době zde zimuje až 50 000 ptáků. Mezi nimi asi 2 000 kormoránů malých, 300 pelikánů kadeřavých a zhruba 1 000 volavek bílých. Druhová pestrost vodních druhů ptáků je tu snad nejvyšší z celého Řecka. Nachází se tady velká hnízdní kolonie kormorána malého (asi 50 párů) a rybáka bahenního. Po vybudování umělých hnízdních plošin se jezero stalo jedním z nejdůležitějších evropských hnízdišť pelikánů kadeřavých. Celá chráněná přírodní rezervace zabírá více než 83 000 ha. Mimo vlastní jezero chrání i celý ekosystém včetně mokřadů a lužních lesů. Jedinečnou atmosféru dotváří blízká pohoří – Belles (Kerkini) na hranici s Bulharskem a sousedící Kroutsia (Mavrovouni). V rezervaci roste mnoho druhů vzácných rostlin a taky zde žijí zajímaví obojživelníci, plazi a savci. V jezeře žije 32 druhů ryb včetně vimby makedonské. Domorodci tady chovají spousty vodních buvolů. V restauracích a hotelích můžeme ochutnat speciality z jejich masa a mléka.

Zájezd je plánován v nejvhodnějším období pro fotografování, kdy jsou pelikáni ve svatebním šatu. Budeme je fotit z lodi i ze břehu. V průběhu fotografování zkrmí rybáři několik kilogramů ryb a pelikáni nám budou pózovat a vytvářet úžasné scény. Dalšími druhy, které se dají velmi slušně fotografovat, jsou plameňák (z několika tisíc se jich pár desítek téměř denně vyskytuje blízko břehu), pelikán bílý (pár jedinců) a kormorán malý (asi 500). Na březích pobíhají stovky lindušek horských. Na polích jsou hejna strnadů lučních, chocholoušů a skřivanů polních (občas i lesních). Počet kachen cca 20 000 stojí za vidění (dominuje polák velký, stovky lžičáků, husic liščích, hvízdáků, atd.), i když se nemusí nacházet úplně blízko na focení. V ústí řeky Struma jsou asi dvě až tři stovky labutí, hlavně labuť malá a zpěvná. A taky sokoli, orli mořští a okolo 15 orlů volavých. V blízkém lomu a na pastvinách s keři se dají fotit pěvci, např. strnad viničný a cvrčivý nebo sýkora temná. Ve vesnici, kde se nachází hotel, toká každý večer několik párů sýčků.

Každý rok je jiný. V lednu 2013 jsme viděli 113 druhů za 3 celé dny. Mimo jiné výra na holém ostrůvku u břehu jezera, na pár metrů brhlíky skalní, poláka malého, bukače, žlunu šedou, tenkozobce, jeřáby, rybáka bahenního, orla skalního, cetie, 3 vydry a za denního světla na 10m kočku divokou. V únoru 2017 jsme viděli 125 druhů. Mj. výra, brhlíky skalní, 14 bernešek rudokrkých, 130 hus malých, 2 bukače, racky tenkozobé, orla skalního a volavého, strnady viničné a šakala.

Život supů v Makedonii odjakživa úzce souvisel s pastvou, a to především ovcí a krav. Ta byla způsobem obživy velké části venkovského obyvatelstva, zahrnovala v sobě stěhování stád mezi letními pastvinami v horách a zimními ve stepích nižších poloh. Úmrtnost zvířat byla vysoká, mrtvá těla zůstávala často ležet na otevřených prostranstvích a byla pro supy zásadní potravou. Hnízdní kolonie supů jsou tradičně rozmístěny kolem zimních pastvin, protože líhnutí mláďat časově koresponduje s dobou, kdy se rodí jehňata a telata. Když se stáda stěhovala na letní pastviny, byli malí supové již tak vyspělí, že je rodiče mohli nechat na hnízdě samotné a za potravou (tedy za stády) zalétat mnohem dále. Během posledních několika desítek let se situace dramaticky změnila. Lidé z venkova odcházejí, počet chovaných zvířat klesl na desetinu, pastviny postupně zarůstají. Ukázalo se, že podobně jako v jiných zemích je jedinou účelnou cestou, jak supům pomoci, zřídit krmiště a zásobovat je vhodnou potravou. Složitá situace ve financování provozu krmišť však v roce 2012 a 2013 vyústila v to, že potrava byla supům předkládána pouze na jedné ze tří zavedených lokalit (mj. díky významné finanční podpoře z Česka). V minulém roce zde byl vybudován pozorovací kryt v těsné blízkosti krmiště. Je vzdálen asi 30 m od krmících se supů. Je zděný, vytápěný, je zde pohovka, suchý záchod, 3 okna, 3 pohodlné židle, možno dodat další 2 menší židle. Nutno přijít před svítáním a setrvat do odletu supů. Kryt je asi 30 min od hotelu. Zimní období je ideální pro fotografování supů bělohlavých nebo krkavců. Při troše štěstí uvidíme i orly skalní. Naopak supy mrchožravé nebudeme mít možnost pozorovat, ti na zimu odlétají.

PROGRAM:

  • 1. den - od v ranních hodinách mikrobusem. Cesta přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko.Večer ubytování v hotelu Feni.
  • 2. den - pohoří Vitačevo – místo realizace projektu záchrany supů - vyrazíme brzy, abychom byli včas na krmišti. Pozorování    ptáků s ranním sluncem je skvělým zážitkem. Hlavním cílem budou skvělé fotografie supů bělohlavých. Nocleh v hotelu Feni.
  • 3. den - ráno budeme mít další možnost fotografování supů. Po obědě přejedeme do Řecka k jezeru Kerkini. Nocleh v hotelu Limneo.
  • 4. – 6. den - jezero Kerkini - fotografování a pozorování ptactva, zejména pelikánů. Nocleh v hotelu Limneo.
  • 7. den - ranní pozorování ptactva na březích. Cesta na letiště do Soluně, příjezd do Prahy ve večerních hodinách.

Ornitologická pozorování budou přizpůsobena podle počasí a aktuálních výskytů ptactva.

POZNÁMKA:

Momentálně je ve hře spíše varianta promíchání programu tak, abychom z ČR letěli do Řecka či Makedonie a cestu zpět absolvovali minibusem s panem Hrouzkem. 

Termín: 5. - 11. únor 2019

Cena:

  • cca 17.690,-Kč /os.

Cena zahrnuje:

  • transfer minibusem dle programu,
  • ubytování  6 nocí v hotelu ve dvoulůžkových pokojích se snídaní,
  • pobytová taxa,
  • služby místního průvodce v Makedonii, specialisty na pozorování ptactva,
  • služby česky mluvícího odborného průvodce během celého programu,
  • transfer na letiště,
  • pronájem rybářských lodí včetně ryb na krmení pelikánů,
  • pronájem fotografického krytu na krmišti včetně návnady a příspěvku na ochranu supů,
  • povinné pojištění CK proti úpadku ve smyslu zákona č.159/99 Sb.  

Cena nezahrnuje:

  • mezinárodní leteckou dopravu - aktuální cena (listopad2017) letenky do Prahy 3.400 – 4.000,-Kč/os.,
  • pojištění léčebných výloh a storna zájezdu,
  • obědy, večeře.

Příplatky: 

  • příplatek jednolůžkový pokoj 1.850,-Kč / 6 nocí,
  • večeře - 1.550,-Kč / 6x,
  • komplexní pojištění včetně léčebných výloh a storna zájezdu typu A 252,-Kč/os./pobyt                                             

Ubytování:

LIMNEO GUEST HOUSE **** se nachází nedaleko východního okraje rezervace Kerkini.

Prostorné dvojlůžkové pokoje jsou vybaveny klimatizací, topením, krbem, televizí a koupelnou s WC. Snídaně formou výběru z místních domácích produktů. https://www.limneokerkini.gr/

Hotel Feni sídlí v moderní budově 1 km od centra Kavadarci a je vzdálen přibližně 30 km od rezervace Tikves. Každý pokoj je vybaven vlastním sociálním zařízením, minibarem a televizí se satelitem. Hotel Feni nabízí také bezplatné bezdrátové připojení k internetu, který je k dispozici z libovolného místa v areálu hotelu. Ubytování bude poskytnuto ve 2 lůžkových pokojích.

Stravování: Snídaně poskytována formou bufetu, který zahrnuje například několik druhů salámů, vejce (smažená, vařená), chleba, sýry, ovoce, cornflakes, jogurt, jam, med a další. Z nápojů možnost vybrat si – káva, čaj, mléko, pomerančový džus. Na večeři je servírována polévka, salát, hlavní jídlo a dezert. Oficiální webové stránky hotelu: www.hotelfeni.com

Objektivy:

Nejlépe celá škála. Na pelikány jsou ideální základní obj.) na břehu zblízka a na lodi, širokoúhlý objektiv lze použít také) a 200-300 mm. Dá se fotit i s 400-500 mm (ideální na detail a portrét, ale s odstupem i celý pták, na břehu lze použít stativ. 

Ostatní ptáci ideálně se silnými objektivy 400-500 mm.

Supi v Makedonii nejlépe 200-400 mm. Fotky s různými ohnisky pro představu dodáme.

Staviv není na pelikány nezbytně nutný, ale většina fotografů jej používá.

Ornitologičtí průvodci: 

Emanuel Lisičanec - organizátor projektu na záchranu supů. Odkaz na seznam jím pozorovaných ptáků v Makedonii zde.

Martin Hrouzek - profesionální průvodce divokou přírodou a absolvent lesnické fakulty. Kromě práce na zájezdech pracoval také pro neziskovou organizaci a prozkoumává nové destinace napříč východní Evropou. Za posledních dvacet let vedl nebo prováděl přes 100 zájezdů.

Poznámky:

  • Změna programu vyhrazena v závislosti na aktuálním počasí, výskytu ptáků, uzavírek silnic apod.
  • Letiště v Soluni je 70-80 min. od hotelu.
  • Teploty se přes den pohybují mezi 0-15C.
  • Cesta dodávkou z Brna do Makedonie trvá 15-16 hodin.
  • Minimální počet účastníků pro uskutečnění zájezdu 3 osoby, maximum 5 osob.

Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!