Členská exkurze České společnosti ornitologické – opakování jarní exkurze z roku 2012, tentokrát se na místo podíváme na podzim.
Oblast watových moří (wattenmeer) v Dánsku, Německu a Nizozemsku patří mezi největší souvislá chráněná území na světě. Rozkládá se na ploše větší než milion hektarů. Jde o mělká a pozvolně klesající moře, jejichž dno se dvakrát denně ocitne zcela bez vody. Tyto plochy, tzv. waty, tvoří písek, bahno či jejich směs. Je to specifický svět plný života. V jednom jejím kubickém metru je více biomasy než v odpovídajícím množství půdy v deštném pralese.
Při exkurzi navštívíme národní park Šlesvicko – holštýnské watové moře, ke kterému patří třetina watových mělčin a je největším národním parkem na území Německa. Tato ptačí oblast soustavy Natura 2000 je významnou tahovou zastávkou ptáků. Pro přibližně dvanáct milionů ptáků je watové moře zásobovací zastávkou při jejich jarní i podzimní migraci, dalších šest milionů ptáků zde však pravidelně hnízdí. To, že se tu všichni uživí, je možné díky množství drobných živočichů žijících pod povrchem watů. Při odlivu se obnažovaná plocha rychle plní racky, ústřičníky, vodouši, jespáky, kolihami, kachnami a dalšími druhy. Každý pták, podle tvaru a délky zobáku, dosáhne na jinou potravu.
Celkem žije ve watovém moři zhruba 3200 živočišných druhů, 250 z nich je endemických. Kromě zcela nebo téměř neviditelných organizmů zde žije např. řada druhů kroužkovců (pískovníků, nereidek apod.), měkkýšů (např. srdcovek) i drobných korýšů, kteří tvoří zásobárnu potravy pro táhnoucí i hnízdící ptáky. Např. na metr čtvereční tu můžeme najít až padesát jedinců pískovníka (Arenicola marina), který se díky své neuvěřitelné početnosti stal maskotem národního parku Niedersächsisches Wattenmeer. Tomuto až dvacet centimetrů dlouhému červu se pro zajímavé útvary, které na povrchu wattu tvoří, přezdívá špagetový červ.
Největší množství táhnoucích ptáků lze ve watovém moři pozorovat v září. Během podzimu se tu zdržuje až 1,8 milionu kachen a bahňáků. Od poloviny července do září tu přepeřuje až 100 000 husic liščích. Na ostrově Hallig Hooge, který také navštívíme, lze v září pozorovat velká hejna hvízdáků euroasijských nebo bernešek tmavých. Běžné hnízdícími druhy, které lze pozorovat až do podzimu, jsou zde ústřičníci, tenkozobci, vodouši rudonozí a několik druhů racků a rybáků, kteří tvoří obrovské kolonie na ostrůvcích zvaných „Halligen“.
Jediné velké savce, které můžeme ve watovém moři potkat, jsou tuleni a sviňuchy obecné. Vyskytují se tu dva druhy tuleňů – tuleň obecný a tuleň kuželozobý.
Více informací o pozorování ptáků v národním parku Wattenmeer lze najít v brožuře.
Ornitologická pozorování budou přizpůsobena podle počasí a aktuálních výskytů ptactva.
Ceny pro členy ČSO (2016):
Ceny pro veřejnost (2016):
Cena zahrnuje: dopravu luxusním busem, 2 x ubytování v chatce, závěrečný úklid, pobytovou taxu, pojištění CK proti úpadku, průvodce, celodenní výlet na Hallig Hooge včetně lodní přepravy a místního průvodce
Nepovinné příplatky:
Ubytování v kempu „U tuleně“ ve městě Simonsberg. Kemp se nachází přímo u Severního moře. Ubytování v chatkách pro 4 osoby.
Vybavení: 2 ložnice, plně vybavená kuchyň (některé bez trouby), obývací pokoj, sprcha/WC, terasa se zahradním nábytkem, satelitní TV.
Polopenze za příplatek. Snídaně: pečivo, šunka, vejce, káva čaj Večeře: servírovaná. Polévka a druhé jídlo ryba nebo maso bez nápojů.
Cena nezahrnuje: povlečení a ručníky, které jsou k zapůjčení za poplatek, případně si lze vzít vlastní spacák. V areálu kempu je restaurace, wellness centrum, pekárna, minimarket, v recepci internet.
Odjezdová místa: Praha, Petrovice (okr. Ústí nad Labem)
Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.
V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!