Birdwatching
Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

„Terra Psittacorum“ – země papoušků

Ne nadarmo se Austrálie nazývá „Terra Psittacorum“ – země papoušků. Že je tomu skutečně tak se může na vlastní oči přesvědčit každý vnímavý cestovatel, který tento kontinent navštíví. Najdeme zde cca 54 druhů papoušků.  Někteří jsou rozšířeni po celém kontinentu jako např. kakadu růžový (Cacatua roseicapilla), korela chocholatá (Nymphicus hollandicus), nebo všem dobře známé andulky vlnkované (Melopsittacus undulatus). Naopak některé druhy mají velmi limitované areály výskytu, jakými jsou kupříkladu papoušek žlutoramenný (Psephotus chrysopterygius), papoušek Hoodedův (Psephotus dissimilis), kakadu Baudinův (Calyptorhynchus baudinii), nebo papoušek červenotemenný (Purpureicephalus spurius). Jiné druhy – třeba kakadu palmový (Probosciger aterrimus) nebo eklektus různobarvý (Eclectus roratus) mají hlavní areál rozšíření mimo Austrálii a jejich výskyt na australském poloostrově Cape York je důsledkem jeho dávného propojení s Novou Guineou. V některých částech kontinentnu jsou běžní  nádherně zbarvení  loriové živící se nektarem a ovocem – třeba lori mnohobarví (Trichoglossus haematodus), nebo lori žíhaný (Psitteuteles versicolor). Většina druhů je stálých, jiné se stěhují po kontinentu za vodou a potravou. Některé druhy jsou vyloženě stěhovavé. Neoféma oranžovobřichá (Neophema chrysogaster), papoušek vlaštovčí (Lathamus discolor) nebo neoféma modrokřídlá (Neophema chrysostoma) hnízdí v Tasmánii (n. modrokřídlá také na pobřeží J. Austrálie) a na zimu přelétají na pevninu. Krypticky zbarveného a skrytě žijícího vzácného papouška zemního (Pezoporus wallicus) se podařilo pozorovat jen několika ornitologům. Jednou z největších událostí poslední doby bylo bezpochyby znovuobjevení, doslova „zmrtvýchvstání“ po dlouhou dobu nezvěstného a jednoho z nejnezastižitelnějších a nejtajemnějších ptáků světa vůbec, papouška nočního (Pezoporus occidentalis). Toho vůbec poprvé v historii nahrál a nafotil australský kameraman divoké přírody John Young v roce 2013. Bohužel šance, že ještě někdo někdy spatří papouška překrásného (Psephotus pulcherrimus) je již nulová.

Pro naši cestu jsme vybrali Nový Jižní Wales a Queensland na východě Austrálie. Jedná se oblasti z celé země nejbohatší na ptactvo a další živočichy. Právě zde najdeme nejrůznější typy krajiny a přírodních prostředí – od bažin, přes horské masivy, eukalyptové lesy až po jediné australské deštné pralesy. V srpnu, kdy se sem hodláme vypravit, zde panuje zima. V oblasti kolem Sydney je denní teplota kolem 17 C, byť noci jsou chladné, zatímco na severu nad obratníkem Kozoroha v Queenslandu kolem Cairns je kolem 27 C. V tuto dobu jsou zde nejnižší srážky a obloha je většinou jasná, bez mráčků, což je pro pozorování a fotografování přírody ideální.  

PROGRAM:

1. den: Odlet z Evropy do Austrálie.

2. den: Sydney (NEW SOUTH WALES). Do centra (k hotelu) pojedeme podzemní drahou. Sydney je příjemným a moderním australským velkoměstem s 4,6 mil. obyvatel. Podle příletu možnost návštěvy jednoho z nejpozoruhodnějších kulturních center světa, budovy opery, či jiných pamětihodností. Většina účastníků dá asi přednost návštěvě unikátní ZOO, která je na ploše 21 ha rozdělena do osmi zoogeografických regionů a má obsáhlou kolekci živočichů (přes 2600 jedinců 340 druhů, včetně řady papoušků). Chovají zde ďábly medvědovité (Sarcophilus laniarius), ptakopysky (Ornithorhynchus anatinus) nebo vombaty obecné (Vombatus ursinus). Mimo to lze přímo na území aglomerace či na jejích periferiích pozorovat také zajímavé druhy divokých ptáků, např. volavku bělolící (Egretta novaehollandiae),  orla bělobřichého (Haliaeetus leucogaster), slípku tmavou (Gallinula tenebrosa), nebo kakadu žlutočečelatého (Cacatua galerita).

Ornitologové v Novém Jižním Walesu napočítali 591 druhů, z toho 36 je celosvětově ohrožených.

Nocleh v hotelu Ibis Budget, ubytování ve 2 nebo 3 lůžkových pokojích.

3. den: Ráno vyjedeme najatým busem. Zastávka v Blowhole Point (NEW SOUTH WALES) na pobřeží Pacifiku u města Kiama, kde lze kromě jiného při troše štěstí pozorovat i zajímavé mořské ptáky, jako např. albatrosa černobrvého (Thalassarche melanophris) a a. šelfového (T. cauta ), nebo buřňáka obrovského  (Macronectes giganteus). Zařazena bude i utajená lokalita (z důvodu ochrany druhů) s papoušky zemními (Pezoporus wallicus), kakadu přilbovými (Callocephalon fimbriatum), skrytě žijícími pokřováčky vláknoocasými (Stipiturus malachurus), pestře zbarvenými modropláštníky proměnlivými (Malurus lamberti ) a m. nádhernými (M. cyaneus) a řadou dalších druhů ptáků. Z ostatních obratlovců lze spatřit např. rosnici hnědozelenou (Litoria citropa), při nočním spotlightingu působivou vakoveverku létavou (Petaurus breviceps), klokánka krysího (Potorous tridactyslus),vombata obecného (Vombatus ursinus), nebo netopýra (Vespadelus darlingtoni). Nocleh v kabinách – dřevěné chatky v přírodě, společné chatky pro 4-7 osob, ubytování v 1 nebo 2 lůžkových pokojích. Každá chatka má WC, sprchu a kuchyňku.

4. den: Pozorování ptáků v téže lokalitě u města Kiama. Bylo zde pozorováno více jak 170 druhů ptáků včetně 17 druhů  medosavek. Nocleh v kabinách – dřevěné chatky v přírodě, společné chatky pro 4-7 osob, ubytování v 1 nebo 2 lůžkových pokojích. Každá chatka má WC, sprchu a kuchyňku.

5. den: přejezd busem - zastávka v Thirlmere Lakes NP (NEW SOUTH WALES), kde se vyskytuje poněkud bizarně vyhlížející kachnice laločnatá (Biziura lobata), orel malý (Hieraaetus morphnoides), moták tichomořský (Circus approximans), rosela pestrá (Platycercus eximius), r. Pennantova (P. elegans), nejhojnějšími ptačími druhy jsou střízlíkovec rudooký (Acanthiza pusilla), pardalot tečkovaný (Pardalotus punctatus) a medosavka masková (Lichenostomus chrysops). V lokalitě lze narazit také na spoustu nor vombatů obecných (Vombatus ursinus). Blue Mountains NP je pohoří nacházející se 100 km západně od města Sydney. Jedná se o protáhlý řetězec hor, s mohutnými propastmi a roklinami rozervanými pískovcovými skálami. Současné morfologické utváření území se odvozuje od tisícileté eroze působené přírodními silami na původní pískovcovou tabuli, jež je dnes protkána sítí údolí, která se stále rozšiřují. Stěny skal, jež jsou takto obnaženy, spadají kolmo do hlubokých údolí. Nejvyšším vrcholem je Birds Rock (1180 m). Vegetace se mění od místa k místu, od hustých obřích kapradin po mechy a plochy mokřadní vegetace; velká část území je pokryta eukalyptovými lesy, které svým modravým odleskem zajistily horám jméno. Krajina Modrých hor je právem zapsána do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Rostou zde vzácné druhy blahovičníků. Z ptáků se na tomto území vyskytuje např. kakadu žlutouchý (Calyptorhynchus funereus), sovka štěkavá (Ninox connivens), lyrochvost nádherný (Menura novaehollandiae) - jeden z nejexcelentnějších imitátorů v ptačí říši, který je schopen věrně napodobovat prakticky jakýkoliv zvuk, dále muchálek bělouchý (Monarcha leucotis), pozoruhodné jsou také medosavky zvonkohlasé (Manorina melanophrys) ozývající se v korunách stromů hlasy připomínající zvonění zvonečků, nebo pestře zbarvené medosavky žlutokřídlé (Phylidonyris novaehollandiae). Město Katoomba, nocleh v kabinách – dřevěné chatky v přírodě, ubytování v 2 nebo 3 lůžkových pokojích. Každá chatka má WC, sprchu a kuchyňku.

6. den: Bus - dopoledne Wollemi NP – lokalita CaperteeValley (NEW SOUTH WALES), která představuje velké údolí ležící 135 km severozápadně od Sydney na západním okraji Blue Mountains. Je to nejširší uzavřené údolí na světě, dokonce širší a delší než slavný Grand Canyon v USA. Můžeme se v něm kochat neobyčejnými scenériemi a jinými přírodními krásami. Někteří ptáčkaři jej dokonce považují za druhou nejvýznamnější destinaci na ptáky v celé Austrálii a patří také mezi 50 vůbec nejvýznamnějších míst na pozorování ptáků na celém světě.Vyskytuje se tam více druhů ptáků než na kterémkoliv místě srovnatelné velikosti na jižní polokouli, celkem jich bylo zaznamenáno až 242 druhů, včetně řady druhů ohrožených, mezi jinými luňák australský (Lophoictinia isura), moták kropenatý (Circus assimilis), papoušek vlaštovčí (Latmamus discolor), kakadu hnědohlavý (Calyptorhynchus lathami), lori malý (Glosopsitta pusilla), lori mošusový (Glossopsitta concinna), neoféma tyrkysová (Neophema pulchella), medosavka žlutočerná (Xanthomyza phrygia) a amadina diamantová (Stagonopleura guttata). Běžnými druhy jsou naopak papoušek zpěvavý (Psephotus haematonotus), vlha ozdobná (Merops ornatus), lezčík hnědý (Climacteris picumnus) aj. Ze savců se zde vyskytují např. vakomyš žlutonohá (Antechinus flavipes), klokan obrovský (Macropus giganteus), k. horský (M.robustus) a k. rudokrký (M. rufogriseus), z plazů např. agama bradatá (Pogona barbata). Nocleh v kabinách – dřevěné chatky v přírodě, ubytování v 2 nebo 3 lůžkových pokojích. Každá chatka má WC, sprchu a kuchyňku.

7. den: CaperteeValley – pozorování ptáků, odpoledne přejezd k Sydney, Nocleh v hotelu Ibis Budget, ubytování ve 2 nebo 3 lůžkových pokojích.

8. den: Ráno přelet Sydney – Brisbane, Všechen další čas našeho zájezdu strávíme v Queenslandu. Ornitologové zde napočítali nejvíce ptáků z celého kontinentu - 672 druhů, z toho 22 endemitů a 34 celosvětově ohrožených druhů.

Odpoledne přejezd busem do Lamington NP. Nocleh v safari stanech v přírodě, ubytování v 2 nebo 4 lůžkových stanech s postelemi, vinylovou podlahou, osvětlením, ohništěm a verandou.

9. den: Ráno pozorování ptáků v Lamington NP, Green Mts. – McPherson Range, (QUEENSLAND). Tento park je okouzlujícím světem řek obklopených deštným pralesem, otevřených vřesovišť a prastarých eukalyptových lesů, jež díky své poloze v přechodné zóně mezi subtropickým a mírným klimatem překypují ohromující různorodostí rostlin, zvířat a ptáků, přičemž některé jejich druhy nenajdeme na žádném jiném místě na světě. V místních pralesích roste řada dřevin včetně mohutných pabuků (Notophagus moorei) starých až 2000 let, nebo araukárií (Araucaria cunninghamii). Ptáky zde reprezentují např. ostříž australský  (Falco longipennis), tabon lesní (Alectura lathami), holub wonga (Leucosarcia melanoleuca , papoušek královský (Alisterus scapularis), neoféma tyrkysová (Neophema pulchella), kakadu hnědohlavý (Calyptorhynchus lathami), pita hřmotivá( Pitta versicolor), lyrochvost Albertův (Menura alberti), vzácný křováček rezavý (Atrichornis rufescens), pestře zbarvený kosík ostroocasý (Orthonyx temmickii), žluva olivovohřbetá (Oriolus sagittatus), nebo nádherný lemčík královský (Sericulus chrysocephalus), kterého zde před lety filmoval také štáb BBC s Davidem Attenboroughem. Po setmění jsou všude hojní klokani pademeloni (Thylogale thetis), pozorovat můžeme také posuna vlnitého (Pseudocheirus peregrinus) a kusu krátkouchého (Trichosurus caninus). Z plazů lze zastihnout např. scinka mřížkovaného (Coeranoscincus reticulatus), krajtu kobercovou (Morelia spilota mcdowelli), nebo agamu (Hypsilurus spinipes), z obojživelníků paropuchu Fleayovu (Mixophyes fleayi) a p. obrovskou (M. iteratus). Nocleh v safari stanech v přírodě, ubytování v 2 nebo 4 lůžkových stanech s postelemi, vinylovou podlahou, osvětlením, ohništěm a verandou.

10. den: Ráno pozorování v Lamington NP, odpoledne odjezd busem do Brisbane, Nocleh v hotelu Ibis Budget, ubytování ve 2 nebo 3 lůžkových pokojích.

11. den: Ráno pojedeme k letišti drahou Airtrain, přelet Brisbane – Cairns, Cape York Peninsula (QUEENSLAND).

Cairns je hlavní město „australské riviery“, má krásné krásné písčité bělostné pláže.  Možnost návštěvy místní ZOO – Cairns Tropical Zoo, nebo pozorování bahňáků na pobřeží Pacifiku. Místní ZOO se rozprostírá na 6 hektarech tropických zahrad a má největší sbírku živočichů tropického severního Queenslandu. Nábřeží v Cairns je jednou z nejlepších lokalit na pozorování bahňáků ve východní Austrálii, kde lze pozorovat např. mezikontinentální migranty z ruského Dálného východu, např. kolihu východní (Numenius madagascariensis),  jespáka velkého (Calidris tenuirostris) a j. rudokrkého (C. ruficollis), jakož i místní druhy - ústřičníka dlouhozobého (Haematopus longirostris), kulíka rezavotemenného (Charadrius ruficapillus) a k. černočelého (Elseyornis melanops). Další druhy ptáků lze spatřit v přilehlém parku a v mangrovových porostech. Nocleh v hostelu Castaway v Cairns, ubytování ve 2 nebo 3 lůžkových pokojích. Na pokojích lednice, stropní ventilátory. K dispozici kuchyň.

12. den: tento den je možno věnovat odpočinku – koupání na pláži, pozorování bahňáků, nebo fakultativně navštívit The Great Barrier Reef – Velký bariérový útes. Kromě potápění a šnorchlování, nebo sledování velryb lze pozorovat také ptačí druhy hnízdící na ostrovech v Pacifiku, např. tereje žlutonohého (Sula leucogaster), rybáka rajského (Sterna dougalii), r. bělotemenného (S. sumatrana), r. černohřbetého (Onychoprion fuscatus), nodyho obecného (Anous stolidus) aj. Nocleh v hostelu Castaway v Cairns, ubytování ve 2 nebo 3 lůžkových pokojích. Na pokojích lednice, stropní ventilátory. K dispozici kuchyň.

13. den: Ráno - přejezd busem do Mt. Hypipamee NP, AthertonTableland, Cape York Peninsula (QUEENSLAND), který zahrnuje širokou řadu přírodních prostředí, od suchých eukalyptových  lesů po dešťové lesy vyšších nadmořských výšek, otevřenou zemědělskou krajinu, nížinné mokřady a pobřeží. Mount Hypipamee je skvělým místem pro pozorování ptáků, jmenovitě druhů deštného lesa vysočiny, z nichž některé jsou endemické. Vyskytuje se zde např. pestře zbarvený holub čarokrásný (Ptilinopus magnificus), medosavka uzdičková (Lichenostomus frenatus), překrásná rajka queenslandská (Ptiloris victoriae), pozoruhodná svým tokem, lemčík zlatý (Prionodura newtoniana), l. hedvábný (Ptilonorhynchus violaceus) sbírající modré předměty, l. černouchý (Ailuroedus melanotis), l. zejkozobý (Scenopoetes dentirostris), nebo endemiti vlhkých tropů střízlíkovec athertonský (Sericornis keri), s. queenslandský (Acanthiza katherina), kosík pospolitý (Orthonyx spaldingii). V noci je možné pozorovat některé vačnatce, vakoveverku páskovanou (Dactylopsila trivirgata), possuma lemurovitého (Pseudochirulus cinereus) a p. černoocasého (Hemibelideus lemuroides). Bažina Bromfield Swamp (AthertonTableland) nabízí pozorování dalších druhů ptáků – luňce australského (Elanus axillaris), raroha proměnlivého (Falco berigora), jeřába australského (Grus rubicundus), slípku modrou Porphyrio porphyrio, amadinu gouldové (Erythrura gouldiae) atd. Nocleh v ecolodge – dřevěná budova v přírodě, ubytování ve 2  lůžkových pokojích. K dispozici WC, sprcha a kuchyňka. Zdarma čaj a káva. Noční pozorování ptakopyska s místním průvodcem. Lokalita se nachází poblíž ubytování.

14. den: Ráno - přejezd busem na území MtCarbine, ležící na MtCarbine Tableland na severní straně Mossman Gorge, Daintree NP, Cape York Peninsula (QUEENSLAND), noc chatky.V okolí je možné pozorovat např. potápku šedohlavou (Poliocephalus poliocephalus), kolpíka královského (Platalea regia), kachničku vlnkovanou (Nettapus pulchellus), dropa australského (Ardeotis australis), kulíka černoprsého (Erythrogonys cinctus), ledňáka kukaburu (Dacelo leachii), nádhernou medosavku šarlatovou (Myzomelas anguinolenta) a kystráčka bělošíjného (Melithreptus albogularis), nebo popeláče šedého (Struthidea cinerea). Je zde k vidění také rozela žlutohlavá modrolící (Platycercus adscitus adscitus). Nocleh v ecolodge Ferntree uprostřed deštného pralesa  – v pětilůžkových pokojích s patrovými postelemi, sprchou a WC. V ceně povlečení, ale snídaně za příplatek. Nebo ubytování ve 2lůžkových pokojích  s vlastní sprchou a WC s povlečením a  snídaní v ceně.

15. den: Daintree NP– pro ty, kteří si chtějí přivstat, bude ranní pozorování ptáků na lodi na řece Daintree. Mimo množství ledňáčků, volavek a jiných ptáků jsou často k vidění krokodýl mořský nebo vodní želvy. Přejezd busem do dalších lokalit parku. Ten se rozkládá necelých 120 km severně od Cairns. Místní prales je unikátní hned ze dvou důvodů: je to nejstarší deštný prales na světě - některé jeho části jsou až 135 mil. let staré a vyskytuje se v něm bezpočet endemických druhů rostlin a živočichů. Je to jedno z mála míst na světě, kde prales vyrůstá přímo z pláže a zasahuje dále do vnitrozemí. Ze 430 zde zjištěných druhů ptáků stojí za zmínku kasuár přílbový (Casuarius casuarius), orel bělobřichý (Haliaeetus leucogaster), lelkoun papuánský (Podargus papuensis), nebo drobounký ledňáček mangrovový (Alcedo pusilla). Z několika ptačích druhů, které sem migrují z Nové Guineje, stojí za zmínku holub dvoubarvý (Ducula bicolor) a nádherný ledňáček rajský (Tanysiptera sylvia). Z endemických savců se v parku vyskytuje extrémně vzácný klokan pralesní (Dendrolagus bennetianus), krysa (Uromys hadrourus) a také ptakopysk (Ornithorhynchus anatinus). Z plazů můžeme pozorovat krokodýla mořského (Crocodylus porosus), nebo největšího australského hada krajtu ametystovou (Morelia amethistina), dorůstající délky až 5 m. Odpoledne přejezd busem na Cape Tribulation, Nocleh v ecolodge Ferntree uprostřed deštného pralesa  – v pětilůžkových pokojích s patrovými postelemi , sprchou a WC. V ceně povlečení, ale snídaně za příplatek. Nebo ubytování ve 2lůžkových pokojích  s vlastní sprchou a WC s povlečením a  snídaní v ceně.

16. den: Ráno Cape Tribulation– mys soužení, který je součástí Daintree NP, Cape York Peninsula (QUEENSLAND) na pobreži Pacifiku. Je to slavné místo, kde kdysi ztroskotal kapitán Cook na lodi Endeavour. Už pár metrů od pláže můžeme vidět neprostupnou stále zelenou hradbu houštin plnou zvířat a ptáků.Vyskytuje se zde např. anhinga rezavá (Anhinga melanogaster), volavka pobřežní (Egretta sacra), luňákovec lesní (Aviceda subcristata), luňák brahmínský (Haliastur indus), tabon oranžovonohý (Megapodius reinwardt) budující obrovské hromady pro inkubování svých vajec, mezikontinentální migrant kulík pacifický (Pluvialis fulva), holub královský (Ptilinopus regina), h. amboinský (Macropygia amboinensis), kakadu žlutočečelatý (Cacatua galerita), lori mnohobarvý (Trichoglossus haematodus septentrionalis), pávík australasijský (Rhipidura rufifrons), muchálek člunozobý (Machaerirhynchus flaviventer), strdimil olivovohřbetý (Cinnyris jugularis), kruhoočko australopacifické (Zosterops lateralis), zoborožík přílbový (Philemon buceroides), drongo vločkoprsý (Dicrurus bracteatus), ze savců např. ježura australská (Tachyglossus aculeatus). Při cestě přejedeme řeku Daintree trajektem. Nocleh v hostelu Castaway v Cairns, ubytování ve 2 nebo 3 lůžkových pokojích. Na pokojích lednice, stropní ventilátory. K dispozici kuchyň.

17. den: Cairns – Sydney (případně Brisbane- podle výhodnosti ceny letenky).

18. den: Přelet Sydney (případně Brisbane) - Evropa.

PROGRAM II

17. den:  Ráno si zapůjčíme terénní vozy v Cairns. Klienti se budou střídat s průvodci při řízení těmito džípy. Zahájíme přejezd (770 km) do Iron Range NP. Lze se tam dostat pouze v zimním období. Nocleh v kabinách na cestě  – dřevěné chatky v přírodě, ubytování v 2 lůžkových chatkách.

18. den: cesta přes poloostrov Cape York. V ranních hodinách návštěva utajené lokality (z důvodu ochrany druhů) s papoušky žlutoramennými (Psephotus chrysopterygius). Tito vzácní papoušci mají nejmenší areál výskytu ze všech australských papoušků. Žijí pouze na 2 malých lokalitách na poloostrově Cape York. Hnízdí v termitištích. Večer příjezd na ubytování. Nocleh v kabinách – dřevěné chatky v přírodě, ubytování v 2 nebo 4 lůžkových chatkách. Každá chatka má WC, sprchu a kuchyňku.

19. den: Iron Range NP - tento izolovaný národní park se někdy považuje za nejkrásnější v Austrálii. Chrání největší zbývající plochu nížinného deštného lesa. Zdejší prales je stále velmi podobný pralesům na Nové Guinei, s níž byl v minulosti spojen. Žije zde 18 novoguinejských druhů ptáků. Rozloha je okolo 37 000 ha. Název získal díky velkým nalezištím železných rud. Mezi zlaté hřeby místní fauny patří kakadu palmový (Probosciger aterrimus), eklektus různobarvý (Eclectus roratus), papoušek uzdičkový  (Geoffroyus geoffroyi), pita červenobřichá (Pitta erythrogaster), ledňáček torotoro (Syma torotoro), rajka štítnatá (Ptiloris magnificus), střízlíkovec tropický (Sericornis beccarii), medosavka bělopruhá (Trichodere cockerelli), m. okrovobřichá (Xanthotis flaviventer), m. zelnohřbetá (Glycichaera fallax), lejsčík žlutonohý (Microeca griseoceps), l. bělolící (Tregella sialeucops), l. pruholící (Drymodes superciliaris), muchálek černokřídlý (Monarcha frater), m. ozdobný (Arsesteles cophthalmus), flétňák černohřbetý (Cracticus mentalis), rajka trubač (Manucodia keraudrenii), lemčík plavý (Chlamydera cerviniventris), kruhoočko šedobřiché (Zosterops citrinellus), kuskus skvrnitý (Spilocuscus maculatus), nebo krajta zelená (Morelia viridis). Nocleh v kabinách – dřevěné chatky v přírodě, ubytování v 2 nebo 4 lůžkových chatkách. Každá chatka má WC, sprchu a kuchyňku.

20. den: Iron Range NP – další přírodovědné pozorování v tomto úžasném parku. Je to jediné místo, kde žije jeden ze tří poddruhů loríčků žlutobokých vyskytujících se v Austrálii - loríček žlutoboký yorkský (Cyclopsitta diophtalma marshalli). Žije zde také amada tříbarvá irianská (Erythrura trichroa sigillifera).Nocleh v kabinách – dřevěné chatky v přírodě, ubytování v 2 nebo 4 lůžkových chatkách. Každá chatka má WC, sprchu a kuchyňku.

21. den: Iron Range NP – zahájíme přejezd do Cairns. Nocleh v kabinách – dřevěné chatky, ubytování v 2 lůžkových chatkách na polovině cesty.

22. den: pokračujeme v přejezdu do Cairns. Příjezd ve večerních hodinách. Nocleh v hostelu Castaway v Cairns, ubytování ve 2 nebo 3 lůžkových pokojích.

23. - 24.den: Přelety Cairns – Sydney (případně Brisbane).  Přelet Sydney nebo Brisbane - Evropa.



Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!